Jaki jest bilans wodny człowieka?

Co to jest nawilżenie

Które napoje są korzystne?

Twój bilans wodny

Oto co musisz wiedzieć o swoim bilansie wodnym!

Twój bilans wodny

Jak zapewne wiesz, nawodnienie jest niezwykle ważne, jeśli chcesz przejść przez życie tak zdrowo, jak to możliwe. W rzeczywistości bez odpowiedniego nawodnienia można zachorować, a nawet umrzeć. Jednak w kwestii nawodnienia panuje spore zamieszanie. Aby pokazać Wam nieco więcej na ten temat, postanowiliśmy wymienić najważniejsze informacje w tym artykule. Czytając to, dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o właściwym sposobie nawadniania!

.

Co to jest nawilżenie?

Nawodnienie?

Co to jest nawilżenie?

Zanim zagłębimy się w znaczenie nawodnienia, warto przyjrzeć się krótko samemu terminowi. Co rozumiemy przez nawodnienie i co z Twoim nawodnieniem? Nawodnienie to także przyjmowanie lub picie płynów w celu dostarczenia organizmowi wody. Woda jest ważnym składnikiem organizmu. Woda stanowi średnio około 60% masy ciała u mężczyzn i 50-55% u kobiet. Woda jest tracona przez mocz i pot oraz wydalana przez oddech. Aby zapobiec wyczerpaniu się płynów w organizmie, jako ludzie musimy pić. To właśnie nazywamy nawilżeniem.

Znaczenie nawodnienia

Poziom nawodnienia?

Znaczenie nawodnienia

Teraz pewnie zastanawiasz się, co się dzieje, gdy nie masz najlepszego nawodnienia. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości płynów, twój organizm z czasem się odwodni. Badania wykazały, że gdy odwodnienie osiąga około 1%, pojawiają się negatywne skutki. Są one zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Na przykład może wystąpić suchość w ustach, bóle głowy i słaba koncentracja. Możesz powiedzieć, że nie jesteś odpowiednio nawodniony, gdy twój mocz zmieni kolor na bardzo ciemny. Chodzi o to, że Twój mocz powinien mieć słomkowy lub jasnożółty kolor. Jeśli jest ciemniejszy, to znaczy, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości płynów. Jeśli jest całkowicie przezroczysty, to znaczy, że dostajesz za dużo płynu.

Jak dużo wilgoci potrzebujesz?

Najważniejsze kluczowe fakty!

Jak dużo wilgoci potrzebujesz?

Ilość płynów, których potrzebujesz w ciągu dnia, zależy od różnych czynników. Ważną rolę odgrywa pogoda. W ciepłe dni musisz pić więcej płynów, ponieważ będziesz się bardziej pocić. Dotyczy to również okresów, w których wykonujesz ćwiczenia. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś pić od 6 do 10 szklanek płynów dziennie. Odpowiada to około 2 do 2,5 litra dziennie. W przypadku mężczyzn sensowne jest picie nieco więcej, najlepiej około 3 litrów dziennie. Oprócz tego, że można uzyskać płyn z napojów, prawdą jest również, że można uzyskać dużo płynów z diety. Na przykład, jeśli jesz dużo owoców z soczystym miąższem, takich jak pomarańcze lub winogrona, nie musisz pić tak dużo, aby zaspokoić swoje zapotrzebowanie na płyny.

.

Zwiększ spożycie płynów - różne rodzaje napojów

Właściwy wybór napoju jest kluczowy

Zwiększ spożycie płynów - różne rodzaje napojów

Wbrew powszechnej opinii, nawodnienie nie oznacza tylko wody. Istnieje niezliczona ilość innych rodzajów napojów, które możesz pić, aby utrzymać nawodnienie. To prawda, że niektóre napoje są lepsze do picia niż inne. Aby pomóc Ci zacząć, poniżej wymieniliśmy dla Ciebie najczęściej spotykane rodzaje napojów:

  • Woda - po pierwsze i najważniejsze, oczywiście można wybrać wodę, jeśli chcesz się nawodnić. Picie wody jest dobrym wyborem, ponieważ zapewnia nawodnienie bez kalorii i cukrów, które mogą uszkodzić zęby. Jeśli chodzi o wodę, to nie ma znaczenia, jaki jej rodzaj pijesz. Woda z kranu (jeśli możesz ją pić) i woda butelkowana nawadniają organizm w dokładnie taki sam sposób.
  • Herbata lub kawa - wiele osób lubi pić herbatę lub kawę jako dodatek do dziennego spożycia wody. Herbata lub kawa również wliczają się do ilości przyjmowanych płynów. Chociaż kofeina zawarta w herbacie i kawie może sprawić, że będziesz oddawać więcej moczu, w rzeczywistości nie odwadnia Cię. Jeśli wybierzesz herbatę, która nie zawiera kofeiny, uzyskasz taką samą ilość płynów jak w przypadku wody. Dzięki temu jest świetną alternatywą dla standardowej wody.
  • Mleko - możliwe jest również zwiększenie bilansu wodnego za pomocą mleka. Jak zapewne wiesz, mleko zawiera wiele ważnych składników odżywczych, takich jak białko, witaminy z grupy B, jod i wapń. Dzięki temu jest to dobry rodzaj napoju, który nie tylko nawadnia, ale również wspiera organizm.
  • Sok owocowy - Soki owocowe składają się z wody oraz witamin i minerałów. Chociaż możesz pić te napoje, aby uzyskać swoje płyny, nie są one tak zdrowe dla ciebie. Większość soków owocowych zawiera dość dużo cukru.
  • Napoje sportowe - Napoje sportowe zawierają węglowodany i elektrolity. Dzięki dodaniu tych substancji do wody, płyn zawarty w napoju może być szybciej wchłonięty do organizmu. Dzięki temu jest to rozsądny wybór dla osób, które mają za sobą ciężki trening i chcą szybko uzupełnić poziom płynów.
  • Napoje alkoholowe - Napoje alkoholowe mają działanie moczopędne. Oznacza to, że napoje te odwadniają organizm. Ważne jest, aby utrzymać spożycie alkoholu w zalecanych granicach, jeśli chcesz zapewnić, że twój bilans wodny pozostaje w prawidłowych granicach. Staraj się nie pić więcej niż 7 szklanek alkoholu tygodniowo i upewnij się, że po wypiciu wypijesz trochę wody, aby uzupełnić niedobory.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pozwoliły Ci lepiej zrozumieć rolę, jaką odgrywa nawodnienie w Twoim zdrowiu. Pijąc wystarczająco dużo, możesz mieć pewność, że utrzymasz równowagę płynów i pozostaniesz tak zdrowy, jak to tylko możliwe. Tylko dzięki wystarczającej ilości napojów organizm może funkcjonować w najlepszy sposób!

.